Najczęściej czytane artykuły
Zasady udostępniania dokumentacji medycznej
§22
Dokumentacja medyczna wytwarzana jest w formie papierowej, a w przypadku zapisów badań EEG i RTG w formie elektronicznej.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana do wglądu w siedzibie Zakładu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, z zapewnieniem możliwości sporządzania notatek lub zdjęć ; poprzez sporządzenie jej kopii, odpisów, wyciągów, wydruków, a w przypadku zapisów badań RTG i EEG na informatycznym nośniku danych.
Za udostępnienie dokumentacji medycznej Zakład pobiera opłaty w wysokości określonej w art. 28 ust. 4 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Maksymalna wysokość opłaty za :
jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej - nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, począwszy od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
jedną stronę kopii dokumentacji medycznej opłata nie może przekraczać 0,00007 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1;
udostępnienie dokumentacji medycznej na informatycznym nośniku danych, opłata nie może przekraczać 0,0004 przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w pkt 1.
Wysokość opłat za udostępnienia dokumentacji medycznej określa załącznik nr 7 do niniejszego Regulaminu Organizacyjnego.
Opłaty, o której mowa w ust. 4 nie pobiera się w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej:
- pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w ust. 2,
- w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, o której mowa w art. 67e ust. 1. Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.